Sprawozdanie z działalności wolontariatu w roku 2018

W roku 2018 w ramach porozumienia o świadczeniu usług wolontariackich z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej pracowało na rzecz Ośrodka 4 osoby oraz 8 osób oddelegowanych do pracy w GOPS w ramach porozumień ze Stowarzyszeniem Jeden Świat w Poznaniu. Dodatkowo ok. 90 wolontariuszy udzielało się w ramach wolontariatu akcyjnego. Około 64 % wszystkich wolontariuszy stanowią kobiety, ok. 36 % -mężczyźni. Wolontariusze wspierający GOPS w większości są uczniami szkół podstawowych. Łącznie w 2018 r. wolontariusze przepracowali ponad 1200 godzin.

Wydarzenia w których brali udział wolontariusze.

- „Podziel się z sąsiadem”

1) W dniach 9-25 marca 2018 r. - 17 wolontariuszy. W akcji wzięło udział 10 sklepów z terenu gminy oraz Przedszkole Gminne w Michałowicach. Łącznie zebrano 375 kg żywności, z których wolontariusze przygotowali około 75 paczek. Akcja pakowania odbyła się w dniu 27 marca na terenie Przedszkola przy ul. Kolejowej w Komorowie, dzięki uprzejmości Sióstr Służebniczek NMP. W dniu 29 marca paczki zostały rozwiezione do potrzebujących przez pracowników socjalnych GOPS Michałowice. Łącznie przepracowali 48 godzin.

2) W dnia 7-17 grudnia 2018 r. – 19 wolontariuszy. W zbiórce uczestniczyło 11 sklepów z terenu gminy Michałowice oraz Przedszkole Gminne w Michałowicach. Łącznie przygotowano około 56 paczek dla najuboższych klientów GOPS, które rozwieziono w dniach 19-21 grudnia 2018 r. Łącznie wolontariusze przepracowali 44 godziny.

Zbiórki żywności odbywały się we współpracy z Hufcem ZHP Pruszków oraz wolontariuszami z  „Wolontariatu Dobra Wola/Komorów”

- Ferie w Klubie Świetliki – w dniach 15-19 stycznia 2018 r. – wzięło udział 4 wolontariuszy, łącznie przepracowali 84 godzin;

- Piknik „Dzień Rodzinny” w Granicy – w dniu 27 maja 2018 r. – wzięło udział 11 wolontariuszy, łącznie przepracowali 66 godzin; Wolontariusze pomagali w organizacji pikniku, obsłudze grilla, animacji dzieci – malowanie buziek, puszczanie wielkich baniek oraz modelowanie balonów.

- Noc Bibliotek – w dniu 9 czerwca 2018 r. w Bibliotece w Komorowie – 5 wolontariuszy - prace organizacyjne, animacja dzieci – malowanie buziek, modelowanie balonów, puszczanie baniek mydlanych, warsztaty manualne i wokalne. Łącznie przepracowali 20 godzin;

- Dni Gminy Michałowice -  w dniu 17.06.2018. W pomocy w przygotowaniach i przebiegu wzięło udział 15 wolontariuszy łącznie przepracowali 45 godzin. Wolontariusze byli zaangażowani w animację dzieci – malowanie buziek, puszczanie wielkich baniek oraz modelowanie balonów, akcję „Uszyj jasia” oraz pomoc w wypełnianiu ankiet na temat sytuacji seniorów w Gminie Michałowice.

- Dożynki Gminne – w dniu  26 sierpnia 2018 r. - 2 wolontariuszy, łącznie przepracowali 14 godzin. Wolontariusze pomagali w organizacji zabawy pn. „Koło fortuny” oraz innych atrakcji.

Obchody Święta Niepodległości – 11 listopada 2018 r. – 29 wolontariuszy. Łącznie wolontariusze przepracowali 87 godzin. Wolontariusze wspierali organizatorów w przygotowaniach, nosili ławki i krzesła, przygotowywali wędliny na grilla. W trakcie świętowania rozdawali słodycze i chorągiewki, wręczali kwiaty występującym artystom. Po zakończeniu uroczystości pomogli uporządkować teren.

Mikołajkowa Niespodzianka - w dniu 15.12.2018 r.  w Regułach w Urzędzie Gminy wzięło udział 12 wolontariuszy. Pomagali w sprawach organizacyjnych i porządkowych, bawili się z dzieci i zachęcali do udziału w atrakcjach przygotowanych przez GOPS – malowanie buziek, modelowanie balonów, warsztaty plastyczne. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 130 dzieci w wieku od 3 do 12 lat, z rodzin objętych pomocą GOPS Gminy Michałowice. Łącznie wolontariusze przepracowali 48 godzin;

Akcja „Michałowickie Szycie Jaśków” - jako część ogólnopolskiej akcji „Uszyj Jasia”

Wspólna inicjatywa GOPS i Biblioteki w Komorowie rozpoczęła się w czerwcu 2018 r. w formie cotygodniowych spotkań robótkowych w bibliotece. Podczas międzypokoleniowych spotkań panie dzieliły się swoimi umiejętnościami - uczyły się nawzajem wykroju i szycia na maszynie. W ramach akcji odbyło się również szycie w plenerze – podczas Dni Gminy Michałowice, dzięki czemu każdy mieszkaniec mógł przyczynić się do wspólnego „robienia dobra”. Wiele pań szyło również w swoim domowym zaciszu i dostarczyło jaśki do siedziby GOPS w Regułach. Na początku sierpnia 2018 r. 176 kolorowych jaśków, trafiło do małych pacjentów Szpitala Dziecięcego im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym. Całą akcję wsparło również Stowarzyszenie K40 oraz IKEA Outlet Tkanin.

Muzyczna Lekcja Historii dla Całej Rodziny

Wydarzenie miało miejsce 14 kwietnia 2018 r. w Urzędzie Gminy w Regułach i było skierowane do rodzin i dzieci z placówki wsparcia dziennego Klub Świetliki działającej przy GOPS, użytkowników Biblioteki w Komorowie, uczniów Zespołu Szkół w Komorowie oraz niepełnosprawnych mieszkańców Gminy Michałowice. Głównym celem wydarzenia było świadome przeżywanie ważnych rocznic z historii Polski poprzez szeroko rozumianą edukację i włączanie do kultury wyższej oraz promocję czytelnictwa i idei wolontariatu w środowisku lokalnym. Koncert zrealizowano na mocy porozumienia trzech instytucji (Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie – instytucja wiodąca, Gminne Centrum Wolontariatu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Michałowice,  Wolontariat Dobra Wola przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie – pomysłodawca przedsięwzięcia) w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Artyści wystąpili tego dnia na scenie nieodpłatnie.

- Półkolonie/Workcamp w Granicy – w dniach 20-31.08.2018 r.

Półkolonie były zorganizowane dla 30 dzieci mieszkających na terenie Gminy Michałowice.
W projekcie brało udział 5 wolontariuszy z zagranicy (m.in. Portugalii, Włoch, Turcji, Serbii, Danii) oraz 4 wolontariuszy GOPS – wolontariusze wspólnie pomagali w przygotowaniu 
i prowadzeniu zajęć dla dzieci. Łącznie przepracowali 720 godzin.

- Zajęcia w ramach Placówki Wsparcia Dziennego „Świetliki” w Granicy, Michałowicach i Opacz Kolonii – od stycznia do czerwca 2018 r. i od września do grudnia 2018 r. Łącznie pracę wychowawców wspierało 13 wolontariuszy.

Ogłoszenia „Wolontariusz poszukiwany”

W 2018 r. GOPS opublikował …. ogłoszenia (strony internetowe GOPS, Facebook) określające konkretne zapotrzebowanie na wolontariusza. Ogłoszenia dotyczyły:

- wsparcia wychowawców w organizacji i poprowadzeniu zajęć w ramach Placówki Wsparcia Dziennego „Świetliki” w Granicy,  Michałowicach, Opacz Kolonii;

- wsparcia wychowawców w organizacji i poprowadzeniu zajęć półkolonii/workcampu z udziałem wolontariuszy zagranicznych w Granicy;

Na zamieszczone ogłoszenia odpowiedzieli chętni wolontariusze. Podpisano 2 porozumienia.

Wydarzenia

Gminny Dzień Wolontariusza

W dniu 8 grudnia 2018 r. odbył się Gminny Dzień Wolontariusza podczas którego wręczono 32 wyróżnienia indywidualne oraz 5 wyróżnień grupowych. Wolontariusze i grupy wolontariuszy zostali zgłoszeni przez 15 instytucji działających na terenie Gminy Michałowice. Podczas wydarzenia wręczono także podziękowania dla przedsiębiorców wspierających projekty społeczne m.in. akcję "Podziel się z sąsiadem" oraz "Mikołajkową Niespodziankę”.

Klub Wolontariusza Gminy Michałowice

W roku 2018 r. odbyły się 3 spotkania Klubu Wolontariusza Gminy Michałowice:

24 maja 2018 r. - spotkanie organizacyjne; uczestniczyło 11 osób. Podczas spotkania zaplanowano pracę pod kątem nadchodzących wydarzeń, była to też okazja do przećwiczenia nabytych umiejętności animacyjnych – face painting i modelowanie balonów.

29 września 2018 r. - spotkanie inauguracyjne w nowym roku szkolnym 2018/2019, w którym uczestniczyło 12 osób. Spotkanie miało charakter informacyjno-edukacyjny. W trakcie spotkania pracownicy GOPS przedstawili oferty pracy dla wolontariuszy w roku szkolnym 2018-2019. Zebrano również pomysły na akcje wolontariackie i szkolenia jakimi uczestnicy Klubu byliby zainteresowani w przyszłości. Na spotkaniu młodzi wolontariusze mogli się także lepiej poznać i zintegrować.

24 listopada 2018 r. - spotkanie organizacyjne; uczestniczyło 19 osób. Podczas spotkania zaplanowano pracę pod kątem nadchodzących wydarzeń, była to też okazja do przećwiczenia nabytych umiejętności animacyjnych oraz integracji.

Szkolenia/warsztaty dla wolontariuszy

Odbyły się 3 warsztaty podnoszące wiedzę i umiejętności z zakresu animacji wolontariuszy:

21 kwietnia 2018 r. - modelowanie balonów – uczestniczyło 13 osób. Młodzież zdobyła niezbędną wiedzę o balonach, pompkach i akcesoriach do balonowych kreacji i uczyła się tworzyć balonowe kreacje. Powstały m.in. kwiaty, szable, zwierzęta itp. Podczas spotkania przeprowadzono również konkurs na najciekawszą kreację balonową i zabawy integracyjne uczące współpracy. Uczestnicy poznali też tajniki zaskarbiania sobie sympatii dzieci, zachęcania ich do wspólnego tworzenia balonowych dzieł.

12 maja 2018 r. - face painting i tworzenie brokatowych tatuaży - uczestniczyło 10 wolontariuszek. W pierwszej części szkolenia wolontariuszki dowiedziały się jak powinno wyglądać profesjonalne stanowisko animatora, jak wybierać farby i pędzle i dbać o siebie - swój stan fizyczny i psychiczny podczas pracy. Następnie krok po kroku wolontariuszki ćwiczyły metody i wzory dekorowania – łezki, esy floresy, rozbłyski, płatki i całe kwiatki aż po całe projekty motyla czy tygryska. Dodatkowo miały również okazję nauczyć się wykonywania tatuaży brokatowych.

20 października 2018 r. - Kurs Dekoracji Balonowych I stopnia dla wolontariuszy – uczestniczyło 10 osób. Kurs miał na celu zwiększenie zdobytych do tej pory umiejętności grupy animatorów. Młodzież miała możliwość zdobycia wiedzy o balonach, pompkach i akcesoriach niezbędnych do stworzenia kreacji balonowych. Uczyła się też tworzyć świąteczne dekoracje, którymi można będzie m.in. ozdobić salę podczas Mikołajkowej Niespodzianki - corocznej grudniowej imprezy przeznaczonej dla dzieci z gminy Michałowice. Podczas spotkania powstały m.in. girlanda, śnieżynki, prezenty, berła, laska Św. Mikołaja, wieńce, łańcuch oraz wiele innych ciekawych kreacji własnego pomysłu. Uczestnicy szkolenia teorię przyswajali w skupieniu i uwadze, natomiast w części praktycznej wykazali się pełnym zaangażowaniem, młodzieńczą energią i pasją.

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy – 7 kwietnia 2018 r. – uczestniczyło 13 wolontariuszy. Podczas szkolenia przeprowadzonego przez instruktorów uczestnicy zdobyli wiedzę i umiejętności oceniania stanu poszkodowanego i dalszego postępowania w najczęstszych stanach nagłych. Istotą szkolenia były ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem manekinów osoby dorosłej i niemowlaka, wyrabiające umiejętność odpowiedniej reakcji. Uczestnicy mieli możliwość nauczenia się zasad postępowania w takich sytuacjach jak: zasłabnięcie, atak serca, zadławienie, zranienie, złamanie kończyny i innych. W ćwiczeniach odgrywane były scenki, w których każdy mógł poznać zasady prawidłowego przeprowadzenia resuscytacji i przećwiczyć swoje umiejętności na fantomie czy współuczestniku szkolenia.

W 2018 r. GOPS w ramach wolontariatu współpracował z:

- Gminna Biblioteka Publiczna w Komorowie

- Koordynatorzy Szkolnych Klubów Wolontariusza w szkołach w Nowej Wsi, Komorowie i Michałowicach,

- Wolontariat Dobra Wola w Komorowie,

- ZHP Pruszków

- Pani Natalia Bielawska - organizatorka akcji "USZYJ JAŚKA"

- Szpital Dziecięcy w Dziekanowie Leśnym

- Fundacja Okiem Kamery

Promocja

W roku 2018 r. na temat wolontariatu i akcji wspieranych przez naszych wolontariuszy pojawiły się artykuły:

Strona internetowa Urzędu Gminy:

Gminny Dzień Wolontariusza https://www.michalowice.pl/dzieje-sie/aktualnosci/kulturalne/gminny-dzien-wolontariusza-2018,p507020549

Mikołajkowa Niespodzianka https://www.michalowice.pl/dzieje-sie/aktualnosci/kulturalne/mikolajkowa-niespodzianka,p1078556780

Warsztaty animacyjne dla wolontariuszy https://www.michalowice.pl/dzieje-sie/aktualnosci/kulturalne/warsztaty-animacyjne-dla-wolontariuszy,p990423683

Podziel się z sąsiadem https://www.michalowice.pl/dzieje-sie/aktualnosci/inne/podziel-sie-z-sasiadem,p1155444797

Klub Świetliki https://www.michalowice.pl/dzieje-sie/aktualnosci/kulturalne/klub-swietliki,p1185391624

Za nami kurs dekoracji balonowych dla wolontariuszy https://www.michalowice.pl/dzieje-sie/aktualnosci/inne/za-nami-kurs-dekoracji-balonowych-dla-wolontariuszy,p1662000472

Strona internetowa GOPS

Pierwsza pomoc dla wolontariuszy http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/pierwsza-pomoc-dla-wolontariuszy.html

Podsumowanie akcji „Podziel się z sąsiadem” http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/podsumowanie-akcji-podziel-sie-z-sasiadem.html

Warsztat z malowania buziek – maj 2018 http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/warsztat-z-malowania-buziek-maj-2018.html

Szkolenie "balonowe kreacje krok po kroku" juz za nami http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/szkolenie-balonowe-kreacje-krok-po-kroku-juz-za-nami.html

Luty i marzec w Klubie Świetliki http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/luty-i-marzec-w-klubie-swietliki.html

Półkolonie Festiwal kolorów http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/polkolonie-festiwal-kolorow.html

Uszyj Jasia http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/uszyj-jasia-1201.html

Oferty pracy dla wolontariuszy http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/oferty-pracy-dla-wolontariuszy.html

Kurs dekoracji balonowych dla wolontariuszy już za nami http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/kurs-dekoracji-balonowych-dla-wolontariuszy-juz-za-nami.html

Wolontariusze http://www.gops.michalowice.pl/aktualnosci/wolontariusze.html

Artykuły w Biuletynie Informacyjnym Gminy Michałowice

- Klub Świetliki, M. Marcysiak - Biuletyn Informacyjny Gminy Michałowice nr 2 marzec 2018 – str.16

- Akcja „Uszyj jasia” zakończona, GOPS - Biuletyn Informacyjny Gminy Michałowice nr 4 wrzesień 2018 – str.13

- Gminny Dzień Wolontariusza 2018, M. Marcysiak - Biuletyn Informacyjny Gminy Michałowice nr 6 grudzień 2018 – str.15

Portal WPR24

- artykuły dotyczący akcji Michałowickie Szycie Jaśków

Akcja „Uszyj jasia” w Michałowicach - http://www.wpr24.pl/kultura/akcja-uszyj-jasia-w-michalowicach/

Mieszkańcy Michałowic uszyli „jaśki” dla szpitala - http://www.wpr24.pl/mieszkancy-michalowic-uszyli-jaski-dla-szpitala/

POPradio Pruszków

- artykuł “Uszyj jasia” dla dzieci ze szpitala w Dziekanowie Leśnym

http://popradio.pl/15571-2/?fbclid=IwAR0gea91Hyy3DjQqH27dSf03N0sVjkjmrZrvzccgJjObV-Ob0yhwFlrJWIY

Strona internetowa wolontariatu


Tytuł artykułu

Odsłony


1

Wolontariusze w Święto Niepodległości

238


2

Szkolenie „Kurs Dekoracji Balonowych I stopnia” dla wolontariuszy.

291


3

Konkurs Wolontariusz Roku 2018

331


4

oferty pracy dla wolontariuszy

319


5

Inauguracyjne spotkanie Klubu Wolontariusza

339


6

Uszyj jasia

366


7

Konkurs „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” już po raz ósmy na Mazowszu!

348


8

Warsztat z malowania buziek – maj 2018

457


9

Szkolenie „Balonowe kreacje krok po kroku” dla wolontariuszy

446


10

Warsztaty animacyjne dla wolontariuszy

507


11

Szkolenie z pierwszej pomocy dla wolontariuszy

522


12

Podziel się z Sąsiadem 2018

435


13

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

503


14

Wolontariusz poszukiwany!

530


Klub Wolontariusza – grupa zamknięta na portalu Facebook

Klub Wolontariusza Gminy Michałowice, dostępny dla wolontariuszy jako platforma komunikacji z wolontariuszami, skupia on 175 członków.

Strona „Wolontariat w Gminie Michałowice” na portalu Facebook

Strona służy do umieszczania krótkich ogłoszeń oraz relacji dotyczących wydarzeń z udziałem wolontariuszy. Na koniec 2018 r. liczba osób, które "polubiły" stronę wynosiła 195.

źródło: Facebook, statystyka dotycząca strony

Poniższy wykres obrazuje zasięg postów, czyli liczbę osób, które zobaczyły umieszczane na stronie relacje. Rekordowy zasięg w 2018 r. wyniósł 337 osób.

źródło: Facebook, statystyka dotycząca strony

Poniżej zestawiono posty najbardziej popularne wśród odbiorców. Do najbardziej popularnych relacji należą te, związane z projektami oraz akcjami wolontariackimi realizowanymi we współpracy z innymi instytucjami – m.in. Akcja Uszyj Jasia oraz posty-oferty pracy dla wolontariuszy.

źródło: Facebook, statystyka dotycząca strony


Poprawiony (wtorek, 19 marca 2019 07:03)